מנופור (Menopur)

אי פוריות מוגדרת כחוסר יכולת להרות לאחר שנה של ניסיונות באופן ספונטני.

אחוז הסובלות מבעיות אי-פוריות עולה בהתמדה, בעיקר מפני שנשים דוחות את האימהות. כיום כ- 10-15% זוגות בישראל סובלים מבעיות פוריות.

יחד עם זאת ההצלחה של טיפולי פוריות הולכת וגדלה הודות  לפיתוחים התרופתיים ולטכנולוגיות חדשות.

התרופות המקובלות ביותר בטיפולי פוריות משתייכות לקבוצת תרופות הנקראת גונדוטרופינים. הגונדוטרופינים הנם ההורמונים: FSH, LH, המופרשים בגופנו מבלוטת יותרת המוח:

FSH– הורמון המעורר התפתחות הזקיק בשחלה.

LH– הורמון המשרה ביוץ (יציאת הביצית מהזקיק), ופועל במשולב עם FSH להבשלת הזקיק והביצית.

במחזור הפיזיולוגי הטבעי של האשה אחראים במשולב שני ההורמונים הללו על ההתפתחות וההבשלה של הזקיק והביצית.

חברת התרופות  FERRING משיקה תרופה חדשה לפוריות, מנופור.

מנופור, הנו פיתוח מתקדם ומשופר של תכשיר מקבוצת המנוטרופינים (כדוגמת Menogon), תכשירים אשר יעילותם ובטיחותם הוכחה מעבר לכל ספק בלמעלה מ- 40 שנות ניסיון.

 

ייחודה של התרופה בדרגת ניקיונה הגבוהה ובתכולת  שני ההורמונים FSHו-LH הדרושים לתהליך הביוץ.רמת הניקיון הגבוהה של התכשיר, הדומה לתרופות המופקות בתהליך של הנדסה גנטית מאפשרת הזרקה תת עורית גם על ידי המטופלת באופן עצמאי.

 

מנופור  פותח בהתאם למגמה העולמית המעדיפה שימוש בתכשירים גונדוטרופינים נקיים ולצורך בתוספת LHהנחוצה על פי הממצאים המדעיים האחרונים ליעילות טיפול אופטימלית.

 

התרופה מנופור רשומה ומשווקת בהצלחה מרובה במדינות רבות באירופה וכן בארה"ב.

מנופור הינו אחד התכשירים הנחקרים ביותר מקבוצת ה HMG והראשון שקיבל אישור FDA בהתבסס על שיעור הריונות.

 ב 2008-2009 התפרסמו 3 מחקרי על גדולים אשר הראו את ייתרון מנופור על פני תכשירים רקומביננטיים. נמצא כי טיפול עם מנופור מוביל ל 4% יותר לידות מאשר עם תכשירים המופקים בהנדסה גנטית כגון גונל F.

 

בכנס בינלאומי שנערך לפני כחודש בפלורידה, בנושא פיתוחים תרופתיים בתחום אי פוריות, הוצגו תוצאותיו של מחקר קליני רחב היקף שנערך בגרמניה, בלגיה, הולנד, שוויץ, אנגליה וכן ב- 6 מרכזי IVF מובילים בישראל:

 

מרכז רפואי שיבא בראשות פרופ' דור, מרכז רפואי אסף הרופא בראשות פרופ' רונאל, מרכז רפואי וולפסון בראשות ד"ר לברן, מרכז רפואי כרמל בראשות ד"ר דירנפלד, מרכז רפואי העמק בראשות פרופ' שלו, מרכז רפואי הדסה בראשות פרופ' לאופר ופרופ' הורוביץ.

 

במסגרת המחקר נערכה השוואה בין הטיפול ב- מנופור  (התרופה החדשה של Ferring המכילה את ההורמונים FSH ו- LH) לבין טיפול ב-גונל F (תכשיר המופק בתהליך של הנדסה גנטית (רקומביננטי) של חברת Serono המכיל רק את ההורמון (FSH.

המחקר בדק  727 נשים שעברו טיפול בהפריה חוץ גופית.

 

תוצאות המחקר:

 

יעילות: יעילות שני התכשירים היתה ברת השוואה מבחינת ימי הטיפול, המינון הנדרש, מספר הביציות ושיעור ההפריה. יחד עם זאת נמצאה מגמה, ללא מובהקות סטטיסטית, לעלייה בשיעורי הריונות במתן מנופור. חשוב לציין שמגמה זו חוזרת ונשנית בכל המחקרים האחרונים אשר השוו תכשירים המכילים את שני ההורמונים () לעומת תכשירים המכילים את הורמון ה-FSH בלבד.

 

בטיחות: לא נצפו הבדלים בדרגות החומרה של תופעות הלוואי, ברגישות המקומית להזרקה, בשיעור גירוי יתר שחלתי ושיעור ההפלות.

 

 

ביולי 2012 חברת פרינג ישראל השיקה את הדור החדש של מנופור – 1200 IU IU \600 Menopur Multidose.

היתרון במנופור מולטידוז הוא הקלות בהכנה ובשימוש. עם מנופור מולטידוז ההכנה היא פשוטה וחד פעמית בתחילת הטיפול (להבדיל ממנופור 75 IU שדורש הכנה יום יומית).

המטרה בפיתוח המוצר לייצר מוצר שנותן תוצאות טובות ביחד עם נוחות.

מנופור מולטידוז היינו מוצר ידידותי ונוח עבור המטופלת שמאפשר לה להמשיך בשגרת חייה הרגילה גם בזמן הטיפולים.

בסקר שנערך ב2010 בדנמרק ,בקרב 90 מטופלות פוריות, אשר קיבלו בטיפולים קודמים מנופור, בפרזנטציה הישנה , ועברו בטיפול הנוכחי למנופור מולטידוס עלה כי:

 86% מהמטופלות טענו שמנופור מולטי דוז נוח יותר לשימוש

 88% מהמטופלות הסכימו שהשימוש במנופור מולטי דוז חוסך זמן.

 83% יעדיפו לקבל מנופור מולטידוז גם בטיפול הבא.

 על פי מסקנות סקר זה נראה כי מטופלות רואות במולטי דוס פורמולציה משופרת קלה ונוחה יותר לשימוש .

 European Obstetrics Gynacology 2011;8-10). Merete Husth et al. )