עמותת חן לפריון וחיים

הינה עמותה אשר התאגדה בשנת 1998 בישראל
על מנת לעזור לזוגות הסובלים מבעיות אי פוריות

לתרומות לתמיכה וליוי

03-5050345
איימל:amotat_c@netvision.net.il   לעמוד הפייסבוק

כנס עמותת חן והמרכז להורות ביח וולפסון - 18.01.08

סיכום כנס עמותת חן לפריון וחיים והמרכז להורות באמצעות פונדקאות שנערך בבית חולים וולפסון בחולון ביום 18.01.08

נושא הכנס פוריות ופונדקאות

משתתפים: פרופ' משיח, מנהל יח' IVF, בי"ח אסותא ונשיא עמותת חן

פרופ' דוד לב-רן מנהל יח' IVF בי"ח וולפסון בחולון, היחידה המארחת של הכנס

גב. עפרה בלבן – יו"ר עמותת חן לפריון וחיים

גב. מינה יולזרי, מנהלת המרכז להורות באמצעות פונדקאות

גב. עדה אטיאס, מנהלת המרכז להורות באמצעות פונדקאות

עו"ד מיכל קפלן, המרכז להורות באמצעות פונקאות

ענר, הורה לשני ילדים באמצעות פונדקאות

לימור, פונדקאית

התנצלה: ד"ר מדינה ידווב, יו"ר הוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים באמצעות פונדקאות. הסיבה, מכתב אנונימי לעו"ד מירה היבנר-הראל היועצת המשפטית של משרד הבריאות שמנע ממנה השתתפות עקב שיתוף חברה מסחרית בכנס. ועל כך אנו מצטערים מאוד מאוד.

עפרה בלבן:

פתחה את הכנס בברכות לנוכחים וכן סקרה את פעולות עמותה בשנה החולפת ותכניותיה לשנה הבאה.כמו כן תודה למרכז להורות על שיתוף הפעולה לבוקר הדיון ולמתנדבים מעמותת חן שסייעו רבות לכנס.

פרופ' שלמה משיח פתח את הכנס וציין את פיתרון הפונדקאות כפיתרון טוב מאוד בעידן המודרני לזוגות אשר יש בעייה ברחם האישה או כאשר יש הפלות מרובות . הפונדקאות הינה נתיב המתאים לזוגות כאשר אין אפשרות הגיע להיריון ברחם האישה.

פרופ' משיח הציג את נושא ההרצאה הראשונה בבוקר הדיון בנושא היריון מרובה עוברים על סיכוניו והגישות העכשוויות מפי פרופ' לב-רן.

פרופ' לב-רן:

הציג את הנושא הכאוב ביותר בעידן המודרני של הפריות המבחנה וטיפולי הפוריות – העליה רבה בהריונות בהם תאומים או שלישיות ואף יותר. עליה של כ-30-40% בהריונות של תאומים ועליה של כ-500% בהריונות של שלישיות. הוא סקר את סוגי ההריונות של תאומים לפי ההתחלקות בשלבי ההיריון השונים כלומר מיד עם ההפריה, לאחר יומיים, לאחר 3 ימים ולאחר כ-12 יום ואז כבר ההתחלקות אינה שלמה ומבקלים תואמים סיאמיים וזה נדיר מאוד.

פרופ' לב-רן סיפר על נתון מעניין : כל שיש יותר עוברים ברחם – אחוז הזכרים הנולדים נמוך יותר . מכמחצית 51% בהיריון של עובר יחיד ועד למצב של כ-30% בלבד בשלישיות ורביעיות.

אבסטרקט ההרצאה יובא בהמשך.

פרופ' משיח ופרופ' לב-רן ענו על שלות הקהל בקשר עם סיכוני היריון, הפריות, ונושא תרומות הביציות שבעייתי מאוד היום במדינת ישראל.

עו"ד מיכן קפלן הירצתה על חוק לנשיאת עוברים במדינת ישראל: נסקרו התנאים לחוק, המצב בארץ וכן הסעיפים השונים של החוק המורכב כל כך .

ענר – אב פונדקאי הציג את חווית הפונדקאות מנקודת ראות המקבל כאב לשני ילדים מתהליך פונדקאות.

הוא גם קבל על העלויות הגבוהות כל כך לזוג המבקש להרות באמצעות פונדקאית.

לימור: פונדקאית פעמיים לילדיו של ענר. היא סיפרה על התהליך שעברה מצידה. היא סיפרה כי אמנם בתחילה היתה המוטיבציה כספית אך עם הזמן ובילד השני כבר מדובר היה בנתינה.

גב. מינה יולזרי, המרכז להורות באמצעות פונדקאות: דיברה על חשיבות הרצון לנתינה ושהנתינה היא קו מאחד בין הפונדקאיות לאורך השנים.

גב. עדה אטיאס, המרכז להורות באמצעות פונדקאות: דיברה בדברי הסיכום על התנאים לקשר טוב בין פונדקאית וזוג.

הקהל השתתף בשאלות לאורך כל הכנס

חזרה לכל הכנסים